top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תאיגוד מונטסורי ישראל

רשימת חומרי מונטסורי בגילאי 0-3 חודשים: מה צריך?

עודכן: 20 בנוב׳ 2022

בספר"להבין את האדם", "Understanding the Humen Being" המאמנת והסופרת של AMI,(ארגון המונטסורי הבינלאומי) ד"ר סילבנה מונטנרו, מתארת את 6-8 השבועות הראשונים לחיים כ"תקופה סימביוטית" - (תקופה שבה שני הצדדים לא מסוגלים להתקיים האחד ללא השני. ) שגם האם וגם התינוק זקוקים זה לזה כדי "לתת ולקבל משהו הכרחי לחלוטין להמשך ולאיכות של כל אחד מחייהם".


הדבר החשוב ביותר שתינוק שזה עתה נולד זקוק לו הוא את אמו או המטפלת שלו כדמות הנמצאת 24\7 ודואגת לכול אחד מצרכיו מקטן ועד גדול. רוב הזמן בתקופת שלושת החודשים הראשונים יוקדשו להתכרבלות, אוכל ולשינה.

ובכל זאת, ישנם מספר חומרים ועזרים פיזיים אחרים שיכולו להקל על חיי היום יום וכמובן שתוכלו לספק לתינוק הרך בזכות עזרים אלו להתפתחותו הביו פיזית של הרך הנולד.


אז בואו נתחיל :)

הנה רשימה של עזרים החשובים ביותר עבור 0-3 חודשים שאספנו בשבילכם :)

*ניתן לרכוש דרכנו כול פריט. - לפנייה דרך הצור קשר.


1. טופונצ'ינו –Topponcino

אולי העזר המוכר ביותר מתחום המונטסורי לתינוקות זהו מזרן קטן עם קצוות עגלגלים התומכים בתינוק , מעין "מעטפת ביטחון" שנועדה להחזיק את התינוק בבטחה מלידה, מונעת את רפלקס הבהלה, ומאפשרת להניח את התינוק בקלות לאחר ההירדמות.

בנוסף לכול בקשות "להחזיר את התינוק, קצת מהדודה, קצת מהסבתא , וכמובן מחברים המזרן נועד למנוע מכשולים וכמובן להרגיע את התינוק כאשר הוא נמצא בידיים של אדם לא מוכר אך עם המזרן המוכר שלו, לרוב הוא יהיה נינוח יותר ושליו.


טופונצ'ינו זה טוב?

1. טופונצ'ינו עוזר לשמור על חום הגוף בפנים בעת מעבר מחדר לחדר.

2. שומר על עור התינוקות , כי אנשים לא נוגעים בו הרבה. זה שומר על התינוק מפני ידיים קרות .

3. נותן ביטחון כאשר המשפחה והחבר מחזיקים אותו. גם למבוגרים זו דרך נפלאה להחזיק תינוק חדש. התינוק עדיין לא יודע להחזיק את הראש למעלה אז זה נותן תמיכה.

4. זה נותן לילד תחושת ביטחון כאשר הוא מוחזק עם הטופונצ'ינו.


איפה ניתן לקנות טופונצ'ינו? או איך מכינים אותו? מה מעניין אתכם?

כתבו לנו בתגובות!


2. מראת רצפה - (אין ממה לפחד)

להתקנה באזור התנועה של הילד, במקום בו יש אור טוב, משטח תנועה ומדף למשחקים.

- מראה בלתי שבירה צריכה להיות מחוברת היטב על קיר סמוך. היא צריכה להיות גבוהה מספיק כדי שהילד יוכל לראות את עצמו בבירור כשהוא שוכב, (ומאוחר יותר גם כשהוא עומד.)


מטרה:

הילד רואה בעזרת המראה עוד דברים בחדר. ובהמשך הם יכולים לראות את התנועה שלהם. אם לילד יש מההתחלה מראה לידו, הוא מבין מהר מאוד שזה הוא, הוא רואה את עצמו.


3. שמיכת רצפה או משטח תנועה -


באזור התנועה נשלב מזרן על הרצפה/משטח תנועה כך שהתינוק יוכל לנוע בחופשיות, להתהפך.

המשטח צריך להיות רך ( אבל לא רך מידי- כ שהתינוק יוכל לנוע ולא לשקוע), נקי - קל לניקוי וליד החלון כך שיהיה כמה שיותר אור טבעי.4. מתלה למוביילים ומוביילים למישוש-

ניתן לרכוש מעמד למוביילים מעץ כמו בתמונה , בצבע חלק ככל האפשר למנוע עומס גירויים ואפשרות נוספת לתלייה תהיה לחבר מתלה מהתקרה ולהוריד חוט למטה.


*במונטסורי אנחנו משתמשים בחומרים טבעיים כמו עץ, בדי כותנה, חומרים המיוצרים מן הטבע ובטיחותיים כמובן.
5. מוביילים חזותיים (מונארי, גובי,

תמניון (octahedron) והרקדנים)


במונטסורי יש מוביילים לכל שלב התפתחותי של התינוק מהלידה. בחודשים הראשונים התינוק חווה התפתחות של הראייה ולכן אנחנו נתמוך בהתפתחות זו באמצעות תמונות ויזואליום, מוביילים חזותיים או מוביילים למישוש.


* נתחיל בשחור לבן ונמשיך בהדרגה לצבעים נוספים וגוונים שונים. מה שיוצר חוויה נפלאה לתינוק בחודשים הראשונים של חייו!6. כרטיסי תמונה בשחור-לבן-

תמונות עם ניגודיות גבוהה תופסות את תשומת הלב של התינוקות ומסייעות להתפתחות הקוגניטיבית ולראייה.

7. מוביילים למישוש ואחיזה- ( פעמון על סרט בד סאטן, טבעת עץ לאחיזה)


את החומרים האלו ניתן לתלות על אותו המתלה של המובייל, והם ישמשו גירויים ויסייעו להתפתחות התינוק במוטוריקה עדינה, הילד יכול לחבוט בחפץ, לתפוס אותו ולשחרר. כמו כן, צליל הפעמון מעודד חזרה.

המטרה: לעודד הושטת יד ותפיסה.

* יש לתלות בבטחה באופן שהילד יכול להגיע אליו.


8. צעצועי אחיזה וסנסורי

(רעשן, טבעת עץ סרוגה)


הרעשן הסרוג צריך להיות במשקל קל כדי שהתינוק שזה עתה נולד יוכל להרימו ומידותיו צריכות להיות תואמות את ידיו הזעירות של התינוק.


הרעשן תומך כראוי בפיתוח שרירים ומציע לתינוק חוויה חושית ביותר ממובן אחד:

- מפתח כישורי אחיזה.מגרה את תחושת המגע עם מרקם הכותנה שלו הסרוגה.

- מגרה את חוש השמיעה עם הצליל שהוא משמיע.

- כשהתינוק שלך מנער את הרעשן, הוא משמיע צליל רעשן והתינוק שלך מתחיל להבין את הקשר של סיבה ותוצאה. בדרך זו, הוא תומך בהתפתחות המוח של התינוק שלך.


טבעת העץ סרוגה/ חצי סרוגה נותנת תמיכה להתפתחות המוטוריקה העדינה , עידוד לאחיזה ויכול לשמש לנשכן טבעי.


אלו החומרים המונטסורים הקלאסיים אותם תצטרכו ויסייעו לתינוקכם בהתפתחותו הטבעית מהלידה ועד גיל שלושה חודשים. לפני שאתם רוכשים את החומרים כמובן שיש לקחת בחשבון את איכות החומר ממנו עשוי המוצר, בטיחות החומר לפני שנותנים לתינוק. ולוודא כי המוצר תואם את גיל התינוק והתפתחותו.


נשמח לשמוע מה אם עשיתם בשביל ילדכם בשיטת מונטסורי וכמובן לשמוע על רעיונות חדשים!

לכל שאלה ובקשה נשמח לייעץ ולסייע בבחירת החומרים הנכונים:)

צוות איגוד מונטסורי ישראל590 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page