top of page
  • תמונת הסופר/תאיגוד מונטסורי ישראל

מונטסורי בבית- איך עושים את זה?אז אתה מתעניין בשיטת מונטסורי. מדהים! כעת, כיצד ניתן לשלב את מונטסורי בביתכם? להלן מספר טיפים כיצד ליצור את חדר המשחקים, חדר השינה וחווית הבית הכוללת של ילדך המבוסס על פילוסופיית מונטסורי.חדר המשחקים:


חדר משחקים של ילד יכול לעתים קרובות להרגיש מכריע ולא מאורגן. צעצועים זרוקים בכל החדר, מיכלים גדולים ושפע יתר של פריטים מובילים לעיתים קרובות לגירוי יתר, שעמום של הילד, ותחושה כללית של כאוס. התחל על ידי מציאת כמה מדפים, שולחנות וכיסאות נמוכים, ומיכלים לשימוש וארגון אסטרטגי.
המדפים מאפשרים הצגת צעצועים ועבודות. השתמש במגשים ובסלים כדי להציג עבודה. זה יוצר סדר ומאפשר לילד לראות מה זמין לשימוש. זה גם ממזער את כמות האפשרויות, ומאפשר לשמור על צעצועים ועבודות אחרות מהדרך, והחלף בחומרים במידת הצורך. החלפת צעצועים ועבודות מאפשר לדברים להיות חדשים ומרגשים! לכן, צרו מרחב בו תוכלו לארגן ולשמור על חלק מהצעצועים האחרים של ילדכם מחוץ לטווח הראייה ולא רחוק מהדרך.שולחן וכיסאות בגודל ילד מספקים לילד שלכם מקום לשבת ולבצע עבודות. זה מעולה לעבודות אומנות, לעבודות חיים מעשיות- כישורי חיים (שטיפת שולחנות! לדוגמא), וכל מה שדורש מילד משטח יציב לעבודה.יצירת מרחב שליו או "שקט" לקריאה או מנוחה מועילה גם לחדר משחקים. קבעו מקום עם מקומות ישיבה נוחים, צבעים ותאורה רגועים, ומדף ספרים. ילדכם יידע שזה מקום טוב ללכת אליו אם הם צריכים מקום, שקט או זמן להתכנס. אתה יכול גם להעמיד ספרים על מדף הספרים או להתשמש בסלסה עם מספר ספרים בודדים בתוכה. כך שלילד יהיה קל לראות ולבחור.חדר השינה:


כמבוגרים אנו מקפידים לבחור בקפידה כיצד חדרי השינה שלנו צריכים להיות - אנו מחפשים צבעים שלווים, מצעים יפים ונגיעות אישיות. זה צריך לבוא לידי ביטוי גם בחדר של ילדכם. חדר של ילד אינו מהווה הרחבה של חדר המשחקים שלהם, אלא צריך להיות מקום בו הם יכולים להתעורר ברוגע, ולנוח בקלות בסוף היום.

בכל הנוגע לעיצוב, בחר צבעים מרגיעים ושמור על כמה רווחים ריקים על הקיר. קירות עמוסים יכול להיות מגרה יתר על המידה. מקום ריק יכול לעזור בריכוז ובוויסות העצמי של ילדך. תאורה נמוכה תעזור גם למנוחה.חדר בהשראת מונטסורי עם מיטת רצפה:


שים מדף עם כמה צעצועים שקטים שילד עשוי להשתמש בהם כשהם מתעוררים מוקדם. בדרך זו, הם יכולים להעסיק את עצמם, ולאפשר לשאר בני המשפחה לישון. מיטת רצפה (מזרן על הרצפה) היא גם בחירה מצוינת עבור תינוק או פעוט. עם מדרגה קטנה, היכול לרדת ולעלות לבד עוזרת מאוד מאוד! זה גם הרבה יותר בטוח. עריסות לעיתים קרובות מובילות לנפילות או לגפיים שנתקעו ונשברו. בטל את הבעיה עם מיטת רצפה.הכניסה:


הפוך את היציאות לקלות יותר באמצעות כניסה מסודרת. הכן ספסל קטן מספיק לילדך, ומרחב בו יוכלו לגשת בקלות לנעליהם ולציוד המתאים למזג האוויר. אני מציעה להשתמש בוו נמוך למעילים, ובסל לנעלים ומדף לאביזרים אחרים.
המטבח:זה אולי נראה בלתי אפשרי שיהיו פעוטות במטבח, אבל עם הכנה נכונה וכלים, אתה תבשל עם הפעוט שלך תוך זמן קצר! וודאו כי אתם מנהלים שיחה עם ילדכם אודות סכנות המטבח (כיריים, תנור, חפצים חדים), ומה הם יכולים ומה לא יכולים לעשות באופן עצמאי. לילדים קל להשתמש בכלים שונים, כגון פריסת בננה, ביצה ותות, ולקצוף ירקות עם סכין גלית מותאמת. פקחו עיניים לקבלת פוסטים נוספים על הכנת אוכל עם ילדים!
יישום מונטסורי ברחבי הבית יכול להיעשות בכל כך הרבה דרכים. אתה יכול לשנות את האזורים שילדך משתמש בהם כדי להתאים טוב יותר לצרכיהם באמצעות שיטת מונטסורי, ואתה יכול גם לשנות את הדינמיקה שלך באמצעות התקשורת המילולית והלא מילולית שלך -באמצעות ארגון הסביבה. נקיטת צעדים קלים אלה יכולה לגרום לחייכם לזרום טוב יותר ולהניח את ילדכם בנוחות עם הידיעה מה הם האזורים עבורם והיכן הדברים שלהם נועדו להיות בבית. גרמו לילדכם להיות מעורבים בשינויים אלה אם הם מספיק גדולים וכך הם יהנו מבית מונטסורי!מעוניינים לשמוע יותר על איך מכניסים את שיטת מונטסורי לבית?


היכנסו ללינק לקרוא על הקורסים שלנו- או לעמוד "הכשרות" באתר איגוד מונטסורי ישראל

https://www.montessori-israel.org/montessorieducation**** פוסט אישי- התמונות לקוחות מהמרחב הבייתי שלי.

תודה שקראתם. :)

אביגיל.

599 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page