top of page
  • תמונת הסופר/תאיגוד מונטסורי ישראל

חינוך במאה ה-21 - למה מונטסורי הדרך הטובה ביותר להכין את הילדים להצלחה בחיים!

עודכן: 27 באוק׳ 2022

מהם הכישורים הדרושים לילד כדיי להצליח במאה ה-21 העידן הדיגיטלי?


מחקרים זיהו שסטודנטים צריכים לפתח מיומנויות ספציפיות כדי להיות אטרקטיביים למעסיקים בעידן הדיגיטלי. הכישורים כוללים: חשיבה ביקורתית, שיתוף פעולה, יצירתיות ותקשורת;


את המיומנויות אלו אנו נמצא בשיטת החינוך מונטסורי :)

אי אפשר ללמד את המיומנויות האלה על ידי לימוד ילדים לשנן ולחזור על עצמם. הם חייבים לפתח מיומנויות אלה באמצעות חוויות למידה עשירות המעוררות בהם השראה לשלוט במיומנויות אלה לאורך זמן.


1. חשיבה ביקורתיתחינוך מונטסורי מעודד ילדים לפתח מיומנויות חשיבה ביקורתית על ידי מתן חומרי למידה מעשיים.


כל חומר מונטסורי תוכנן במיוחד כדי לבודד מושג או מיומנות אחת, ויש לו שליטה מובנית של טעות, המאפשרת לילד 'לגלות' את התוצאה של החומר ללא תלות במבוגר.


ההיבטים של התיקון העצמי של החומרים מעודדים את הילדים לארגן את חשיבתם, לפתור בעיות בצורה ברורה ולספוג את הרעיון או את תחום המיומנות בקצב שלהם.


תפקידו של המורה מונטסורי הוא להקל על תהליך למידה זה ולעודד את תלמידיהם להבין ולשלוט בשגיאות שלהם.

מיומנויות חשיבה ביקורתית אלה מניחות את היסודות לפתרון בעיות, ניתוח וקבלת החלטות מושכלת.


2. שיתוף פעולה

שיטת מונטסורי מעודדת ילדים לפתח מיומנויות חברתיות חזקות באמצעות חוויות למידה אינטראקטיביות ומשחק שיתופי. במונטסורי, זה נפוץ לילדים להיות מקובצים עם בני גילם כי החלוקה בגילאים האלו בכיתה הם של גיל שנה ועד שלוש שנים.


כיתות רב-גילאיות מבטיחות שילדים העוברים בקבוצה ייחשפו לבני גילם המבוגרים והצעירים כאחד, ויעודדו למידה חיקויית, חונכות עמיתים ושיתוף פעולה מלא.


מבנה זה לסביבת מונטסורי מוביל לפיתוח קהילה כיתתית הרמונית, היוצרת את סביבת הלמידה האופטימלית לילדים.


3. יצירתיות


חינוך מונטסורי מכיר בכך שיצירתיות אינה מיומנות שנלמדת, עד כדי כך שהיא מתפתחת מתהליך ארוך של התפתחות קוגניטיבית. תהליך זה מתחיל כאשר הילד נולד, ומתפתח באופן ספונטני ככל שהאינטליגנציה של הילד מתבססת עם הזמן.


יצירתיות היא חיונית בחינוך מונטסורי מכיוון שהיא נתפסת כדרך שבה ילדים מבינים את עולמם ובונים את עצמם באמצעות ביטוי עצמי.


שיטת מונטסורי מטפחת יצירתיות בכך שהיא מספקת לילדים סביבה המאפשרת חופש בגבולות. בתוך המרחב הזה, לילדים יש חופש תנועה, יכולת לבחור את העבודה שלהם והזדמנויות ליצור ולבנות.


התפקיד המנחה של המורה מונטסורי מפחית חרדה ופחד משיפוט, ומשאיר מקום לחקירה, ריכוז ולמידה עצמאית. כללים ברורים, תחושה חזקה של קהילה והדרכה תומכת מספקים לילדים את הסביבה הדרושה לטיפוח יצירתיות.


4. תקשורתבמונטסורי, פיתוח מיומנויות התקשורת מתחזק באמצעות תוכנית החיים המעשיים והשפה.


באמצעות שיעורי חיים מעשיים בחסד ובאדיבות, ילדים לומדים להיות אדיבים ומכבדים אחרים. בכל יום לימודים התלמידים מתרגלים ברכות מתאימות, כגון "בבקשה" ו"תודה", ומשתמשים בקשר עין בעת הדיבור.


פיתוח מיומנויות התקשורת מתחזק גם באמצעות תוכנית הלימודים בשפה, אשר טובלת את הילדים לעולם השפה המדוברת, הכתיבה והקריאה.


העבודה עם הילד על השפה כבר מתחיל עם העובר בבטן וממשיך כתינוק דרך קריאת ספרים ועידוד השפה תוך שימוש במילים בכל הזדמנות.חומרי מונטסורי, כגון אותיות נייר הזכוכית, מספקים לילדים את היסודות לזיהוי וכתיבה של האלף-בית.מונטסורי וכישורי העידן הדיגיטלי

אז איך החינוך המונטסורי מכין את הילדים לאתגרים של המאה ה-21?

הסביבה המוכנה מטפחת תלמיד עצמאי, אחריות, יצירתיות ואינדיבידואליות באמצעות חופש בחירה והתמקדות בעצמאות.


התפקיד המנחה של המורה מונטסורי מעודד את התלמידים ללכת בעקבות התשוקות שלהם, ללמוד מהטעויות שלהם ולהניע את עצמם.


קהילות הכיתות מונטסורי מטפחות מיומנויות תקשורתיות וחברתיות על ידי לימוד ילדים לכבד את עצמם ואת האחרים.


החומרים של מונטסורי מלמדים ילדים לחשוב באופן ביקורתי ולפתור בעיות באמצעות התנסות ותרגול.


חינוך מונטסורי משלב את ארבעת הכישורים האלו בחינוך לגיל הרך כבר יותר מ-100 שנה. מסיבה זו, זו הייתה ותמשיך להיות הדרך הטובה ביותר להכין את הילדים להצלחה בבית הספר ובחיים!!


בתי הספר של מונטסורי משתמשים בפילוסופיה ובכלים שקיימים כבר למעלה ממאה שנה. בתי ספר מונטסוריים לא עושים פלופ בין תוכניות כי הם לא צריכים. חינוך מונטסורי מוכיח להיות יעיל ללא קשר אם זה בבית ספר פרטי או ציבורי, באיזו מדינה הוא נלמד או את המצב הסוציו אקונומי של התלמידים. הפילוסופיה שמריה מונטסורי פיתחה לפני שנים רבות עדיין עובדת עבור הילדים שלנו היום ואני יודע כהורה, זה עובד גם עבור הילד שלי.

80 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page